Вже незабаром ухвалять законопроєкт про COVID-19. У ньому буде окремий пункт про випускників, яких звільнять від складання державної підсумкової атестації, повідомила виконувачка обов’язків міністра освіти Любомира Мандзій, пише "ТСН".

Читайте також Про скасування ЗНО-2021 навіть не мовиться, – міністр фінансів Марченко

Не проходити ЗНО дозволять лише тим, хто не має наміру вступати до ВНЗ у 2020 році. За словами Мандзій, такі випускники отримають свої атестати вже у червні.

Чому таке рішення важливе

Урядовці сподіваються, що такий крок допоможе зменшити навантаження на центри тестування приблизно на 30%. У цьому запевнив і освітній омбудсмен Сергій Горбачов в ефірі 24 каналу.

Це дуже позитивна новина, оскільки ми це пропонували дуже давно – я ще місяць тому звертався з цією пропозицією до комітету Ради, – сказав Горбачов.

Тим, хто не складатиме ЗНО, у додатку до атестату впишуть середню річну оцінку. А у графі для оцінки ЗНО буде написано "звільнений".

Також освітній омбудсмен зазначив, що дуже важливо вирішити, коли саме відбудеться ЗНО. "Якщо воно відбудеться все-таки 25 червня – дуже мало часу залишається для того, щоб визначити хто складатиме, а хто ні", – сказав Горбачов.

ЗНО-2020 складатимуть не всі: відеокоментар освітнього омбудсмена

Заява МОН щодо чуток про скасування ЗНО

Водночас, у Міносвіти 15 червня виступили з офіційною заявою. У ній мовиться, що скасування ЗНО є неприпустимим і може створити корупційні ризики під час вступу у виші.

Водночас, у Міністерстві освіти наголосили, що готові до проведення зовнішнього незалежного оцінювання у безпечних умовах та згідно з рекомендаціями головного санітарного лікаря України.

Скасування ЗНО є неприпустимим, оскільки це єдиний об’єктивний інструмент оцінювання та механізм прозорого вступу до вишу,
– вважає виконувачка обов’язків міністра освіти Любомира Мандзій.

За її словами, пункти проведення тестування забезпечені медичними масками, термометрами, антисептиками та захистом для медиків. До пунктів тестування засоби захисту доставляють ОДА, які отримали їх від партнерів. Готовність пунктів тестування контролює Держпродспоживслужба.

Наразі МОН готується до проведення основної сесії ЗНО 25 червня – 17 липня. Водночас МОЗ готує параметри, яким має відповідати епідеміологічна ситуація для безпечного проведення ЗНО. Показники мають затвердити на Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 16 червня 2020 року.

"ЗНО – це запорука справедливого і об’єктивного оцінювання, а також чесного і прозорого вступу. Багато зусиль під час підготовки до ЗНО доклали не лише учні, а й їхні батьки та вчителі. Інші способи оцінювання – як-от середній бал свідоцтва про повну загальну середню освіту – не можна вважати об’єктивним. Альтернативний механізм для проведення вступної кампанії створити неможливо. Тому скасування ЗНО ставить під загрозу майбутнє вступу-2020", – вважає Мандзій.

Протести під будівлею Міністерства освіти і науки

На жаль, невизначеність із датою проведення ЗНО вплинула на самих випускників. Ті хвилюються, чи зможуть вступити в омріяний ВНЗ. Саме тому абітурієнти почали мирний протест у будівлі МОН, аби їх зрозуміли та почули.

Вони прийшли з плакатами, на одному з них написали заклик "Руки геть від ЗНО".


Протест у будівлі МОН / Фото зі сторінки у фейсбук Лесі Вакулюк

ЗНО в умовах карантину: коротко

  • Пробне ЗНО було заплановане на 15 та 17 червня. Однак через зростання кількості хворих на COVID-19 уряд заборонив його проводити.
  • Пройти тест можна онлайн. Однак 15 червня через велике навантаження на вебсайти та сервери УЦОЯО багато випускників не змогли зайти на свої сторінки. Тому термін проходження пробного ЗНО продовжили до 19 червня.
  • Основна сесія розпочнеться 25 червня. З 4 червня учасники ЗНО отримали запрошення-перепустки з переліком пунктів, де вони складатимуть тестування.
  • Пункти тестування забезпечать масками, халатами, пірометрами та гумовими рукавичками. Довіз до місць тестування повинна забезпечити місцева влада.
  • У МОН повідомили, що швидких тестів на вході не робитимуть, а кожен учасник має прийти у своїй масці.