Система оплати праці передбачає розмір першого тарифного розряду, помножений на коефіцієнт тарифного розряду, плюс надбавки. Проте експерти кажуть, що Україна вже давно мала б її змінити, як це зробили Литва, Польща та Естонія, повідомляє видання НУШ.

Цікаво Як вчителям оплачуватимуть самоізоляцію та дистанційні уроки: пояснення експерта

Міністерство освіти і науки розробило проєкт змін оплати праці вчителів та установ освіти й науки. Додамо, що в бюджеті на 2021 рік передбачено на галузь освіти 173,8 мільярда гривень.

У проєкті держбюджету передбачено, що посадовий оклад працівника першого тарифного розряду в 2021 році змінюватиметься двічі: з 1 січня – на 2 670 гривень та з 1 липня – 2 893 гривень. Тобто з січня наступного року розміри ставок зарплати працівників освіти й науки збільшаться на 20%, а з липня – ще на 8,3%.

Водночас у МОН зазначили, що відповідно до постанови уряду зарплати вчителів з 1 вересня року вже зросли на 5,8%.

Як збільшиться зарплата вчителів:

  • ставка молодого вчителя (з розрахунку 18 годин на тиждень) без стажу роботи з вересня становить 4 050 гривень. Відповідно з січня він підвищиться до 4 859 гривень, з липня – до 5 265.
  • ставка вчителя I категорії з вересня 2020 року становить 5 051 гривень. Передбачається, що з січня 2021 року він збільшиться до 6 061 гривень, а з липня – до 6 567.
  • у вчителя вищої категорії з вересня цього року оклад становить 5 385 гривень. Із січня 2021 року він становитиме 6 461 гривень, а з липня – 7 тисяч.

Зарплати вчителів
Зарплати вчителів у 2021 році / Інфографіка МОН

Додамо, що також залишаються надбавки за вислугу років (близько 20%, для молодих учителів – 10%), престижність праці (5–30 %) та інші доплати (винагорода за сумлінну працю, кошти на оздоровлення тощо).

Окрім того, в часи пандемії вчителі зіткнулися з більшим навантаженням, а деякі з них мають проводити уроки дистанційно. Як оплачується онлайн-робота педагога?

У МОН зазначили, що працівникам шкіл, які переведені на дистанційне навчання, виплачується заробітна плата на загальних підставах:

  • зберігаються доплати за перевірку навчальних робіт учнів;
  • зберігаються доплати за роботу в інклюзивних класах (групах);
  • додадуть надбавки за складність, напруженість у роботі;
  • додадуть надбавки за збільшення обсягу виконуваних робіт;
  • будуть інші доплати і надбавки відповідно до законодавства.

Експерт шведсько-українського проєкту "Підтримка децентралізації в Україні" вважає, що варто більше зосереджувати увагу суспільства саме на реформуванні системи заробітної плати загалом, а не окремо на підвищеннях.

"В українських кабінетах немає повного розуміння, що це має бути реформа системи оплати праці, а не просто ще одне підвищення". Адже на зарплату вчителів виділяють щороку чималі кошти. У 2019 році субвенція становила 79,1 мільярдів гривень. На 2021 рік вона складатиме 102,5 мільярди.

Вчителі
Вчителька в школі / Фото bb.lv

В Україні зараз ставка – це мала частина зарплати, а решта варіюється щомісяця. "У нас учитель не може отримувати одну й ту ж зарплату кожен місяць. Це завжди сюрприз. Директори ж ділять навантаження – скільки уроків кому дістанеться. Як результат, часто на місцях йде ворожнеча за години, оскільки від цього залежить зарплата", – додають експерти.

Щоби в Україні вчителі працювали за контрактом, потрібно ухвалити політичне рішення. Це серйозна реформа, до якої має бути готове суспільство. Адже, якщо змінювати систему, то багато сьогоднішніх вчителів можуть не отримати контракти.

У скандинавських країнах інша система фінансування освіти. Там децентралізація відбулася вже давно. У цих країнах 100% податку на доходи фізичної особи йдуть у бюджет органу місцевого самоврядування, де людина проживає.

"Також у тих країнах доволі високі податки – 30–40%. Усі доходи – офіційні, тому суми, якими оперують органи місцевого самоврядування у Швеції, Данії чи Фінляндії, суттєві. Вони можуть дозволити собі фінансувати свої школи на 100%", – каже Костянтин Гаврилов.

Цікаво Скільки заробляють вчителі в різних країнах світу: шокуючі цифри

Натомість рішення про рівень зарплати того чи іншого вчителя ухвалює директор під час підписання контракту. Молодий учитель може отримувати набагато більше, ніж учитель з багаторічним стажем. Просто тому, що цей учитель більше знає і вміє.

Цікаво й те, що у Польщі, Литві та Естонії вчителі працюють за контрактами, в яких прописана зарплата. Вона однакова щомісяця, і на премії йде не більше 5–10%.

"Там немає поняття 18-ти годин на тиждень (це ставка для вчителя). За умовами контракту, вчитель працює 38–40 годин. З них 18–20 – це викладання, а решта може бути на класне керівництво, підготовка до уроків, батьківські зустрічі тощо. Тобто вчитель підписав контракт і знає, яка в нього зарплата", – підсумовує Гаврилов.