Українка Олександра Журавльова, яка працює викладачем в Канаді, розповіла про навчання у місцевих школах, зокрема, як заохочують і карають учнів.

До теми Як проводять дистанційні уроки в Канаді: цікаві деталі від українки, яка живе за кордоном

Заохочення учнів у школі

"Дитячі ідеї бувають дуже різні: цікаві, смішні, дорогі тощо. Проте жодну, навіть найдивакуватішу ідею, вчитель не відкидає. Учні обговорюють все і доводять, чому ця ідея хороша, а ця – неможлива", – розповідає Журавльова.

Тобто діти самі шукають причини, чому не можуть поїхати в Діснейленд чи разом йти в кафе на морозиво. Але вживають: невідповідна, не дуже хороша ідея, але погана – ні.

Так, одна вчителька зізнається, що вона пропонує дітям свої варіанти заохочень. Окрім того, раз в місяць організовує для учнів особливі дні в п'ятницю: день піжам, суперменів і принцес, улюблених іграшок тощо.

Але ці особливі дні треба заробити. І це можна зробити за допомогою Pompom jar – банки з помпонами. Адже за належну поведінку і навчання учні отримують помпони,
– додає українка.

І коли приходить остання п'ятниця в місяці, діти в костюмах чи піжамах з улюбленими іграшками вихваляються один перед одним. Але уроки проходять за розкладом, хоч трохи гучніше, бо учні захоплені і збуджені.

“А на останньому уроці вони дивляться мультик і вчителька пригощає заробленими цукерками”, – наголосила Журавльова.

А ще кожен учень може бути "особливим помічником" весь день – першим обирати, відповідати, стояти в шерензі, виходити з класу. Для цього діти щоранку читають з дошки коротеньке повідомлення від вчителя, де і дізнаються, хто сьогодні особливий помічник.


Учень працює з вчителем разом / Фото school5.if.ua

Також у Канаді є вчителі, які користуються спеціальними купонами для заохочення. Вони роздруковують велику таблицю з іменами дітей і порожніми клітинками навпроти кожного учня.

Так, за хорошу поведінку і успіхи у навчанні учень отримує зірочку, наклейку чи магнітик у свою клітиночку. І якщо до кінця тижня всі клітинки заповнені, учень має право обрати одноразовий купон, який дає право:

  • сидіти весь день у вчительському кріслі;
  • їсти ланч з вчителем;
  • принести улюблену іграшку до класу;
  • взяти книжку з класної бібліотеки;
  • бути лідером, першим чи капітаном і тощо.

Усна похвала і "дякую" – це теж обов'язково. Вчителі роблять це за запитання чи найменшу дрібницю.

Покарання учнів

За словами Журавльової, у школах Канади взагалі не вживають слова "покарання" через його надто негативне і вузьке значення. Там кажуть про "наслідки", коли говорять про порушення правил.

Якщо учень не дотримується правил, то тут все вирішують діти. І часто їхні пропозиції набагато суворіші, ніж вчительські.

То які ж наслідки? Якщо порушення незначне, то учень отримує спочатку усне попередження.

Читайте також Що робить класний керівник у школі за кордоном: цікаві факти про їх обов'язки

А якщо порушення повторюється, то:

Батькам на електронну пошту прийде повідомлення про поведінку,

“Втрата привілеїв”

Вчитель може забрати помпони з банки, зірочку з таблиці, або учень більше не буде "особливим помічником", не дивиться мультик тощо.

Time out

Учня виведуть з гри чи парної роботи. Він повинен буде сісти за іншу парту та подумати над своєю поведінкою.

Бачила, як Шона практикувала наступне: "Ти втомився, поклади голову на парту, полежи, порахуй до 100. Подумай, що від тебе очікується в цьому завданні. Розберешся зі своїми думками – приєднаєшся до нас", – розповіла українка.

"Втрачений час"

У кожному класі є учні, які не слухають чи постійно говорять, тож вчителю доводиться витрачати додатковий час на зауваження.

Тому за витрачений час треба відпрацювати на перерві 3 – 5 хв, іноді і всю перерву. Тож, якщо всі учні зібрались і пішли на перерві на двір, то одна дитина може ще 5 хвилин писати слова.


Учень виконує завдання після уроку / Фото lightfieldstudios.net

Оvercorrection ("перевиправлення")

Якщо учень навмисне пошкодив щось у класі, наприклад, помалював парту, подер книжку, викинув сміття на підлогу, то йому треба все виправити і зробити ще більше.

Зокрема, вимити плями з усіх парт, підклеїти подерту книжку і ще 10 підручників, замести своє сміття і весь клас тощо.

Бесіда в офісі

За серйозні порушення учнів відправляють в офіс на бесіду з завучем чи директором.

До слова, часто учні можуть у школі підглянути в роботу однокласника, списати чи навіть видати чужу роботу за свою. Як проблему зі списуванням вирішують у школах різних країн світу – читайте у статті.