Початок навчання після канікул

Майже всі школи відновили навчання після зимових канікул. Зимовий відпочинок тривав два тижні – з 25 грудня до 9 січня включно. Тож, вже 10 січня учні в багатьох містах знову сіли за парти.

Важливо Київські учні вийшли з канікул на навчання: які обмеження діють у школах

Лише в Ізмаїлі Одеської області учні вийшли з зимових канікул на дистанційку. Онлайн-навчання для всіх шкіл міста запровадили через високу захворюваність дітей.

В яких містах учні вже повернулися до навчання:

  • Львів (80% шкіл міста)
  • Київ
  • Харків
  • Рівне
  • Кропивницький
  • Полтава
  • Хмельницький
  • Чернігів
  • Волинь
  • Суми
  • Дніпро
  • Кривий Ріг

Але є школи, де зимові канікули стартували 30 чи навіть 31 грудня. Проте для деяких дітей відпочинок скоротили. Так, найкоротші триватимуть лише 9 днів (замість 16 рекомендованих МОН).

В деяких містах діти досі відпочивають:

  • Івано-Франківськ – учні пішли на канікули 31 грудня, тож відпочиватимуть діти до 16 січня. Навчання розпочнеться з понеділка, 17 січня.
  • Житомир – у місті діти також відпочиватимуть до 16 січня. За парти школярі сядуть у понеділок, 17 січня.
  • Мукачево – навчання у школах громади тривало до 31 грудня. Відтак, зимові канікули продовжили до 23 січня. У навчальних закладах навчальний процес розпочнеться 24 січня.
  • Львів – 20% шкіл міста розпочали канікули пізніше, тож цього тижня діти ще відпочивають. Коли учні повертаються до навчання – читайте перелік за посиланням.

Яким буде навчання після канікул? Зараз майже всі регіони в жовтій зоні карантину. Навчання там відбувається очно, але з дотриманням правил карантину. Зокрема:

  • Можуть працювати лише вакциновані від коронавірусу педагоги.
  • У приміщеннях навчальних закладів санітарний режим. Так, на перервах учні повинні носити маски.
  • До шкіл та садків не пускатимуть батьків та інших людей, які не мають відношення до навчального процесу.
  • Дітям у жовтій зоні заборонено відвідувати школи, якщо понад 50% учнів та працівників на самоізоляції через контакт із COVID-пацієнтами.
  • Заклади освіти, окрім садочків та початкових шкіл, можуть працювати лише за наявності 80% вакцинованого хоча б однією дозою персоналу. Інакше школа повинна перейти на дистанційку.

Чи будуть у школярів вимагати COVID-щеплення? Наразі вакцинація школярів не є обов’язковою. Проте якщо в МОЗ ухвалять таке рішення (і не лише за медичними показаннями), то в МОН будуть неухильно виконувати його й вимагати щеплення.

Наразі розглядається питання щодо вакцинації дітей від 5 років. Але це суто медичні показання. Ми будемо слідувати тим протоколам, які буде затверджувати Міністерство охорони здоров’я,
– переконують у відомстві

Наразі школярі і деякі батьки є невакцинованими й, відповідно, можуть становити загрозу з точки зору поширення вірусу. У МОН визнають, що це дійсно проблема.

Скільки вчителів вакциновано? Станом на 14 січня у школах двома дозами вакциновано вже понад 94% працівників. Близько 2,5% працівників шкіл досі не приєдналися до вакцинальної кампанії, проте з них 1,5% – мають офіційно підтверджені протипоказання. Окрім того, 0,6% працівників шкіл залишаються відстороненими, найбільше таких у Рівненській (290 осіб), Київській (189) і Волинській (154) областях.

Водночас у місті Світловодськ, що в Кіровоградській області, школярі кілька днів навчалися дистанційно. Все через те, що у класах дуже холодно – найнижча температура 13, найвища – 16 градусів. Деталі – читайте у статті.

До теми За якого морозу діти не мають ходити до школи та хто це вирішує

А у Харківській області вісім шкіл на кілька днів перевели на дистанційне навчання через ожеледицю. Школярі вже повернулися до звичайного навчання.

Додамо, що на Волині учням заборонили виходити зі школи на перервах після загибелі школяра. Відомо, що семикласник, тіло якого згодом знайшли в річці, разом ще іншими дітьми пішов зі школи під час великої перерви. Деталі – читайте тут.

Скарги батьків на нове харчування у школах

Чому батьки та учні незадоволені

Цього тижня майже у всіх українських школах запрацювала нова система шкільного харчування, проте деякі діти відмовляються їсти нові страви. За їх словами, їжа стала несмачна, адже зі звичних страв прибрали цукор і сіль.

Зверніть увагу Що не так з новим меню у школах і чому скаржаться батьки

Євген Клопотенко каже, що для цього треба перехідний період, а сіль, цукор та хліб можна використовувати.

Якщо у школі вже зараз відмовилися повністю від цукру та солі, то це не є правильно. Ми з командою спеціально пролобіювали перехідний етап. Це означає, що кількість солі та цукру мають зменшувати поступово,
– сказав він.

У коментарях до посту Євгена Клопотенка про харчування незадоволені батьки пишуть, що діти повертаються додому голодними.

  • "В Одесі в садочках вже прибрали сіль цукор взагалі та хліб. Вважаю це маренням. Діти і так погано їдять, а ще й не солоне та не солодке. Я не говорив, що там треба прямо насолювати і кілограмами сипати цукор, але й прибирати повністю теж не варіант".
  • "Дитина прийшла з дитячого садка голодною. Якщо раніше дитина не їла з ранку молочну кашу, то могла спокійно з'їсти хліб з маслом і сиром, запити чаєм і до обіду спокійно дожити. Тепер масло не дають, чай та компот без цукру. Суп на воді з плаваючою трохи картоплею і морквою. Що за дієта для малюків.. Цілий день голодні".
  • "Ще буряк варений на тертці натертий без солі та краплі олії. Жодна дитина не доторкнулася до їжі, дві дитини вирвало".

Батьки також відзначають зменшення розміру порцій і збільшення їхньої вартості. За їх словами, суттєво збільшилася вартість харчування – від 40 до майже 100 гривень.

Клопотенко відповів на хейт про нове меню

Після того, як в Україні оновили меню для дітей у школах, у мережі почали критикувати шеф-кухаря Євгена Клопотенка. Сам укладач меню вирішив відповісти на хейт: "Поки ж ми проживаємо конфлікт сучасного бачення і старої системи. І природно, що воно скрипить, ламається, сиплеться і дає збій".

Клопотенко також подякував кожному, хто обговорює меню, бо завдяки такій хвилі різних думок ця тема залишається на вустах. За його словами, небайдужість народу – це рушійна сила змін. І якщо через два роки всі негативні коментарі зникнуть, значить, шкільним харчуванням можна більше не займатися.

Куди скаржитися батькам учнів

Перш за все, Євген Клопотенко радить батькам передивитися норми нового харчування (зробити це можна за посиланням). Якщо їжа не відповідає прописаним там тезам, то це порушення.

  • Якщо батьки знайшли порушення, то можуть попросити пояснень в адміністрації школи. Якщо школа не реагує – звернтайтеся до ДПСС. Для цього вони створили спеціального чат-бота у телеграмі.
  • Якщо у вас є претензії до раціону дитини, просіть її робити фото, фіксуйте все та надсилайте скаргу до Держпродспоживслужби. На їхньому сайті в розділі " Звернення громадян" є всі контакти та зразок скарги.

Що відомо про нове шкільне харчування

Оновлене меню містить 160 різноманітних страв. Зокрема, тепер в меню є пастуший пиріг, синабон з корицею, бефстроганов, лобіо, фріттата, курячі нагетси, ньокі тощо. Крім того, додали й традиційні українські рецепти. Тепер у школах можна буде смакувати банош, шпундру, вертуту, полтавський борщ, куліш та ін.

З раціону школярів виключили сосиски, ковбаси, рибні консерви, обмежили споживання продукції з високим вмістом солі та цукру, додали більше злакових, овочів, фруктів, ягід, молочних і м'ясних продуктів.

Чим заборонено годувати дітей у школах:
– м'ясні і рибні продукти промислового і кулінарного виробництва;
– гриби;
– непастеризоване молоко і молочні продукти, виготовлені з непастеризованого молока;
– непастеризовані соки, газовані напої та кава;
– рибні, м'ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків без додавання цукру і підсолоджувачів;
– продукти (особливо чипси, сухарики) з вмістом солі більше 0,12 грам на 100 грам готового продукту або з вмістом цукрів більше 10 грам на 100 грам готового продукту;
– продукція домашнього виробництва;
– також заборонено продавати кондитерські вироби та солодкі продукти, вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.


До слова, з початку нового семестру у 12 школах Одеси тимчасово припинили надавати харчування учням молодших класів. Все через те, що постачальник послуг харчування відмовився продовжувати співпрацю зі школами.

А в деяких навчальних закладах на Львівщині дітей-пільговиків дискримінують від інших учнів. Меню дітей відрізняється – рис і риба для пільговиків, а картопляне пюре і рибна котлета для непільговиків. Тобто, якщо в класі є пільговики, то їм накривають окремий стіл від інших однокласників. Діти сміються над пільговиками. Деталі – читайте тут.

Скандали в освіті

Скандал зі стипендіями у вишах

Студенти скаржаться на Міносвіти, адже вони досі не знають, який буде відсоток стипендіатів. Так, 1 вересня уряд збільшив стипендій, але для цього вирішили зменшити ліміт стипендіатів.

Зменшення ліміту спричинило неабиякий резонанс серед студентів, органів студентського самоврядування та профільних профспілок. І тоді вийшла нова постанова №1256 від 2 грудня 2021 року, яка повернула "старий" ліміт. Однак, нова груднева постанова не скасовувала попередню вересневу постанову,
– кажуть вони.

Тож студенти не знають, чого чекати, і звернулися до Кабінет Міністрів України із проханням негайно прийняти постанову, яка би повернула ліміт стипендіатів до рівня 40 – 45% вже найближчими тижнями.

На Одещині підліток знущався з двох вчителів

На Одещині 13-річний хлопець тримав у страху вчителів. Учень систематично порушував дисципліну та психологічно знущався з вчителів математики та географії. У суді повідомили, що хлопець втік із дому. За його дії покарають батьків.

Важливо Які вимоги до вчителів від директора чи батьків є незаконними: пояснення експертів

Другокласник на Буковині травмувався на території ліцею, він в реанімації

У Чернівецькій області 7-річний хлопчик зірвався із занедбаної будівлі на території ліцею. Його забрала швидка допомога. Він зараз в реанімації, дихає за допомогою спеціальної трубки, його стан тяжкий. За словами директорки ліцею, учень другого класу після уроків дорогою додому заліз на будівлю колишнього тиру, оступився та впав.

Львів'янку оштрафували за те, що її донька прогулювала дистанційку

У Львові суд оштрафував 42-річну жінку, чия донька систематично прогулювала онлайн-навчання. Адміністрація неодноразово зверталась в поліцію через відсутність школярки на уроках. Деталі – читайте за посиланням.

На Вінниччині закупили парти для шкіл за завищеною ціною

Школи у Вінницькій області закупили парти та стільці за завищеними цінами. Прокуратура подала позов до суду, який визнав договори про закупівлю шкільних товарів недійсними. Тож, до місцевого бюджету повернули 338 тисяч гривень.

В аварійному стані опинилася школа, яку ремонтували за 2 мільйона

У місті Генічеськ, що на Херсонщині, на ремонт школи № 4 з бюджету витратили понад 2,4 мільйона гривень. Однак приміщення для навчання наразі непридатне – на стінах з’явилися грибок та пліснява. Деталі – за посиланням.

У школі на Херсонщині обвалилася стеля, яку поремонтували

У Новій Каховці Херсонської області у школі №10 обвалилася "свіжа" стеля. Стеля почала "сипатися" у холі школи під час уроку, тож ніхто з учнів чи вчителів не постраждав. Деталі – у статті.


Одеські студенти-медики показали жахливий туалет у гуртожитку

Студенти одеського медичного університету на вулиці Воробйова, 11, показали незадовільні умови в туалеті свого гуртожитку. Це одразу сколихнуло мережу. Довкола "турецьких туалетів" було багато дрібного сміття та два старих сміттєвих кошики. Також там не просто відсутні кабінки, а й навіть перегородки немає.

У школі під Києвом побилися двоє учнів, їх забрала швидка

У школі під Києвом побилися двоє підлітків, які були найкращими друзями. Їх забрала швидка, в одного з учнів підозра на перелом носа та забій голови. Деталі інциденту – читайте у статті.

У Тернополі оштрафували учня, який матюкався у школі

У Тернопільській області судили учня 11 класу. Хлопець вилаявся на території школи, і тепер він повинен заплатити штраф – 119 гривен та 496 гривень судового збору.

У харківському університеті Каразіна спалахнула пожежа

У центральному корпусі Харківського національного університету ім. Каразіна сталася пожежа 13 січня. У ДСНС повідомили, що травмованих внаслідок пожежі у виші немає, а евакуювали близько 300 людей. Фото – дивіться у статті.

"Було дуже сильне задимлення. Працювали в апаратах захисту органів дихання і зору. Горіли підсобки під сценою актового залу на другому поверсі. Труднощі – звужений підхід, диму нікуди було діватися", – розповіли у відомстві.

У Львові "замінували" всі школи

У Львові анонім 12 січня повідомив про замінування всіх 130 шкіл. Правоохоронці евакуювали зі навчальних закладів майже 34 тисячі людей. Учнів відпустили додому, а старшокласники мали довчатися дистанційно.

Цікаво Вправи кожного дня: як в українських школах планують розвивати щоденний спорт

Важливі рішення уряду та МОН

Вчителям доплачуватимуть за ведення шкільного сайту

Із 1 січня 2022 року уряд встановив, що вчителі, викладачі та інші працівники у закладах освіти, які відповідають за ведення вебсайту, діловодства та бухгалтерського обліку, отримуватимуть доплату у розмірі 10%.

Новий порядок організації інклюзивного навчання

З 1 січня набув чинності новий порядок організації інклюзивного навчання в школах. Головною новацією є запровадження п’яти рівнів підтримки для учнів з особливими освітніми потребами. Як організовуватимуть інклюзивне навчання у школах та як зараховуватимуть учнів – читайте у статті.

Квіта знову призначили головою НАЗЯВО

В уряді прийняли кілька нових кадрових рішень. Зокрема, Сергій Квіт тепер знову очолює НАЗЯВО, а Олександра Костюченка призначили новим заступником міністра освіти. Деталі – читайте у статті.


Сергій Квіт / Фото "Дзеркало тижня"

Уряд затвердив новий порядок присудження наукового ступеня доктора філософії

Відтепер науковий ступінь присуджуватиме університет, а не Міністерство освіти. А захист дисертацій відбуватиметься у разових спеціалізованих вчених радах. Тобто для кожного аспіранта перед захистом створюватиметься своя екзаменаційна комісія. Деталі – читайте тут.

МОН збільшило кількість вчителів, які візьмуть участь у сертифікації

У 2022 році стати учасниками добровільної сертифікації зможуть 2500 вчителів початкових класів. Це на 500 осіб більше, ніж у попередні два роки. Процес реєстрації вчителів для проходження сертифікації триватиме впродовж 4 – 17 квітня 2022 року включно.

МВС, Міноборони та МОН візьмуться за військове виховання молоді

МВС, Міноборони та Міносвіти ініціюють реформу військово-патріотичного виховання молоді. Зокрема, у закладах освіти мають бути створені відповідні курси, які сформують базові військові навички. Деталі – читайте у статті.

Плани на 2022 рік в освіті

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів, на що в сфері освіти уряд зверне особливу увагу. За його словами, у сфері освіти акценти на 2022 рік є незмінними:

  • розвиток дошкільної освіти,
  • підвищення інклюзивності.
  • розбудова сучасного освітнього середовища у профтехах, зокрема в межах дуальної освіти, що дозволить здобувачам опановувати знання, уміння та навички, затребувані на ринку праці.

Також в Україні продовжать реформу шкільного харчування, яка була започаткована за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Цікаво Назвали 10 найважливіших подій 2021 року у сфері освіти

Раніше Міністерство освіти та науки також поділилося цілями на 2022 рік. Зокрема, у МОН заплановано:

  • розвиток мережі садочків;
  • затвердження Державного стандарту профільної середньої освіти;
  • запуск реформи "Нова українська школа" на рівні базової середньої освіти;
  • схвалення Національної стратегії розвитку інклюзивної освіти на 2022-2032 роки;
  • відновлення та розбудова гуртожитків для проживання студентів вишів;
  • реалізація проєкту "Президентський університет";
  • створення умов для безперешкодного навчання протягом життя;
  • розвиток інноваційної інфраструктури на базі закладів вищої освіти та наукових установ тощо.

Новини в сфері вищої освіти

Розклад вступних іспитів на магістратуру у 2022 році

У МОН оприлюднили дати проведення єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) до магістратури. Реєстрація вступників триватиме з 26 квітня до 17 травня 2022 року (до 18:00).

Єдиний вступний іспит (основна сесія) відбудеться 22 червня. А єдине фахове вступне випробування складатиметься з двох частин – тесту загальної навчальної компетентності (ТЗНК), який відбудеться 20 червня, а також предметного тесту.

Дати проведення предметних тестів:

  • економіка та міжнародна економіка – 24 червня;
  • право та міжнародне право – 24 червня;
  • облік і фінанси – 29 червня;
  • політологія та міжнародні відносини – 29 червня;
  • психологія та соціологія – 29 червня;
  • управління та адміністрування – 1 липня.

На які спеціальності потрібне ЄФВВ при вступі на магістратуру – читайте у статті.

Угорщина запрошує українських студентів на безкоштовне навчання

Угорщина запрошує на навчання українців за бакалаврськими, магістерськими та аспірантськими програмами на 2022/2023 навчальний рік. Прийом заявок триває до 15 січня 2022 року. Деталі – дивіться за посиланням.

Витрати на Президентський університет у 2022 році збільшили вп'ятеро

На Президентський університет у держбюджеті на 2022 рік заклали 500 мільйонів гривень. У МОН повідомили, що витрачатимуть їх відповідно до плану заходів щодо реалізації проєкту, зокрема, призначити керівника та сформувати адміністрацію. Деталі – читайте у статті.