Голова Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій розповів, що у 2021 році виші отримають кілька нововведень, які стосуються їх самостійності.

До теми Студентам нудно в українських вишах, – Гриневич про якість вищої освіти

За словами Бабака, планується створити модель автономного вишу, який матиме повне право:

  • розпоряджатися коштами,
  • самостійно визначати систему оплати праці своїм викладачам,
  • залучати пожертви й інвестиції.

Але при цьому університети будуть неприбутковою організацією та матимуть всі податкові пільги.

Також планують дати вишам незалежну систему управління. Тобто все, що зароблятимуть університети, буде їхніми власними коштами, і вони зможуть спрямовувати їх на будь-що.

Бабак наголосив, що сьогодні виші мають фінансову автономію, але вона недостатня. Так, вони можуть розпоряджатися тільки частиною своїх коштів.

Виші мають обмеження на їхнє використання. А якщо буде автономія – заклади освіти матимуть прозорі можливості залучати кошти для розвитку і витрачати їх на власні потреби,
– заявив голова Комітету.

Хто слідкуватиме за розподілом грошей? Для цього у вишах будуть змінювати систему Наглядових рад при ЗВО.

Бабак стверджує, що ця Рада має бути збалансована. Наприклад, в раді авіаційного університету має бути представник від заводу ДП Антонова, від Укроборонпрому, від МОНу.

"Бо університет працює для того, щоб потім роботодавці отримали фахових спеціалістів. А тому логічно, що вони братимуть участь у розвитку університетів. Також братимемо в раду представників держави”, – додав експерт.

До слова, агентство QS Quacquarelli Symonds уклало рейтинг найкращих університетів світу 2021 року. Так, до списку потрапили чотири популярні виші з України. Про які університети йдеться – читайте у матеріалі.

Українські виші потрапили до списку найкращих університетів світу / Інфографіка 24 каналу
Українські виші потрапили до списку найкращих університетів світу / Інфографіка 24 каналу