Джерело: 24 канал

Дипломи, видані тамтешніми університетами, високо цінуються роботодавцями в усьому світі. Проте німці народ педантичний і в усьому люблять порядок.

Схоже: Документи для вступу в університети Польщі: на що треба звернути увагу

Особливості вищої освіти в Німеччині

Вступати на бакалаврат в німецький виш відразу після школи не вийде. Для вступу на цю форму навчання треба мати сертифікат Abitura. Наш атестат про середню освіту не підійде.

Як тоді вступити? Для цього існують два варіанти. Перший – вступ до українського вишу на 1 або два курси. Саме успішно закінчені 1-2 курси українського акредитованого університету дадуть змогу отримати сертифікат Abitura.

Варіант другий – підготовчий коледж. Цей варіант трохи складніший, проте гарантує вступ до університету. Німецькі підготовчі коледжі (Studienkolleg) не приймають студентів напряму. Вам потрібно зібрати всі документи для навчання в омріяному університеті і подати їх саме до бажаного навчального закладу. При цьому треба зазначити, що ви готові пройти підготовчі курси.

Якщо університет умовно зараховує студента, то відправляє весь пакет у державний штудієнколєг (Studienkolleg), і там вже абітурієнт здає необхідні іспити та приступає до навчання.


Гумбольдський університет Берліна – один з найпрестижніших вишів Німеччини / фото: Holidaygid

Які документи потрібні для вступу у виші Німеччини

 • реєстраційна форма;
 • атестат про середню освіту з перекладом + нотаріальне завірення;
 • Апостиль (додаток) з перекладом;
 • сертифікат про знання мови В1 (для приватного підготовчого коледжу), В2 (для державного), С1 (при вступі до вищого навчального закладу після першого курсу українського університету);
 • копія закордонного паспорта;
 • 4 фотографії;
 • мотиваційний лист;
 • резюме у вигляді таблиці;
 • рекомендаційні листи.

Вас може зацікавити: Документи для вступу в університети Словаччини: переваги навчання та корисні поради

Що таке Studienkolleg, кому він потрібен та чому це вимагають університети Німеччини

Якщо ви хочете навчатися у вишах Німеччини, то вам для початку потрібно перевірити, чи визнана ваша кваліфікація в німецьких університетах. Кожне посвідчення про закінчення школи має бути перекладено на німецьку мову, інакше воно не буде визнано. Для цього у німецьких університетах створили курс Studienkolleg.

Що таке Studienkolleg

Це підготовчий коледж у Німеччині, призначений для підготовки іноземних студентів, які бажають навчатися в німецькому виші, але їх кваліфікація не відповідає критеріям німецької системи освіти.

Зазвичай курс Studienkolleg триває 4 семестри або один повний навчальний рік. Його мета – підготувати студентів до необхідних навичок та знань з певних предметів вишів.

До моменту вступу на цей підготовчий курс ви повинні володіти мінімальним рівнем знань німецької чи англійської, залежно від того, яку мову ви вивчаєте в університеті. Як правило, для проходження Studienkolleg в університетах Німеччини потрібна мова рівня B1 або B2.

Скільки коштує курс? Studienkolleg – це безкоштовний основний курс у Німеччині, але, на жаль, не для всіх. Якщо університет, в якому ви хочете навчатися, є загальнодоступним і пропонує підготовчі курси самостійно, тоді плата не застосовується. Однак, вам все одно потрібно сплатити внесок за студентський семестр.

Як подати заявку на Studienkolleg у Німеччині?

Щоб подати заявку на курс Studienkolleg у Німеччині, варто виконати такі дії:

 • Перевірте, чи визнана ваша кваліфікація в Німеччині

Зокрема, ви повинні перевірити, чи визнать ваш атестат про закінчення школи німецькі університетах. Зайдіть на веб-сайт університету та перегляньте розділ про вимоги до вступу.

 • Знайдіть курс Studienkolleg

Тепер вам варто пройти курс фундаментального ступеня, ви повинні знайти відповідний Studienkolleg та відповідний курс. Зокрема, дізнайтеся, чи є в обраному вами університеті такий курс.

Хоча більшість університетів проводять ці курси самостійно, є декілька, які цього не роблять. Тому є приватні організації, які організовують курси Studienkolleg.

 • Перевірте вимоги Studienkolleg

Вимоги до вступу сильно відрізняються в різних підготовчих коледжах для іноземних студентів у Німеччині. Для цього вам потрібно перевірити вимоги на веб-сайті Studienkolleg та надіслати їх поштою, якщо це необхідно.

Наступні документи в основному необхідні для подання заявки на Studienkolleg

 • Атестат про закінчення школи
 • Оцінки попередньої освіти
 • Володіння мовою
 • Автобіографія
 • Перекладені копії вищезазначених документів сертифікованим перекладачем
 • Подайте заявку на місце у Studienkolleg

Після того, як ви зібрали всі документи, які потрібно, подайте заявку. Ви можете подіти її за допомогою інтернету або пошти. Якщо Studienkolleg керується вашим університетом, ви повинні подати заявку через нього.

Онлайн-заявку можна подати через платформу онлайн-заявок німецьких університетів Uni-Assiste.de. Зверніть увагу на терміни подання заявок – до 15 січня на літній семестр та до 15 липня на зимовий семестр.

 • Отримайте німецьку студентську візу

Щоб дозволити в’їзд та навчання в Німеччині студент має отримати візу заздалегідь. Отримавши заявку на участь у Studienkolleg у Німеччині та лист про прийняття, ви маєте право вимагати студентську візу.

 • Здайте вступний іспит

Щоб вступити на курс Studienkolleg у Німеччині, ви повинні мати певний рівень знань з основних предметів, пов'язаних із курсом. Ви повинні показати знання на вступному іспиті.

Які терміни подачі документів?Вступати можна двічі на рік. Термін подачі на зимовий семестр: з кінця квітня до 15 липня.
Подача документів на літній семестр: кінець листопада – 15 січня.