Школярі вже чекають на зимові канікули. Більшість учнів відпочиватиме 14 днів, але дати відпочинку у регіонах різні.

Цікаво Як відсвяткувати День святого Миколая у класі: 10 захоплюючих ідей

Зазначимо, що МОН радило встановити зимові канікули у школах з 25 грудня 2021 року до 9 січня 2022 року. Більшість регіонів дослухалися до цієї рекомендації. Проте в деяких містах канікули почнуться раніше або пізніше.

Коли регіони відправлять учнів на зимові канікули:

  • Київ – із 25 грудня до 9 січня включно.
  • Львів – з 27 грудня до 10 січня (проте чимало шкіл розпочнуть з 31 грудня).
  • Кропивницький – у періоді з 27 – 30 грудня до 10 січня.
  • Харків – з 28 грудня до 10 січня (проте фактично останнім навчальним днем ​​буде п'ятниця, 24 грудня).
  • Рівне – з 25 грудня до 9 січня включно.
  • Хмельницький – з 30 грудня до 9 січня включно.
  • Чернігів – з 24 грудня до 9 січня включно.
  • Полтава – з 25 грудня до 10 січня (проте у Кременчуці канікули будуть тривати з 1 до 16 січня).
  • Волинь – з 28 грудня до 9 січня включно.
  • Житомир – рекомендовано з 31 грудня по 16 січня.
  • Суми – з 25 грудня до 9 січня включно.
  • Дніпро – з 25 грудня по 10 січня.
  • Кривий Ріг – з 25 грудня до 9 січня включно.

Цікаво, що у Вінницькій області з 15 грудня всі учні лише повернулися до очного навчання. Все через вихід регіону з червоної зони. Додамо, що школярі 5 – 11 класів понад місяць навчалися дистанційно.

До слова, на Волині вдвічі частіше почали хворіти учні на COVID-19. Так, понад 2500 учнів перебувають на самоізоляції. Лише за тиждень там захворіли 302 учні та 103 працівники шкіл.

Масштабний дослідницький центр QS Quacquarelli Symonds оприлюднив щорічний рейтинг найкращих університетів Європи, Середньої Азії та країн, що розвиваються, на 2022 рік. До списку потрапив 41 виш з України.

Згідно зі списком, 16 університетів вперше увійшли до рейтингу, 4 університети поліпшили позиції у порівнянні з позиціями минулого року, а 7 університетів зберегли позиції.

10 вишів, які потрапили у рейтинг:

  1. Київський національний університет імені Тараса Шевченка – 35 місце;
  2. Національний технічний університет України Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського – 63 місце;
  3. Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна – 69 місце;
  4. Національний технічний університет Харківський політехнічний інститут – 105 місце;
  5. Національний університет Львівська політехніка – 106 місце;
  6. Сумський державний університет – 122 місце;
  7. Національний університет Києво-Могилянська академія – 131 місце;
  8. Одеський національний університет імені І. І. Мечникова – 166 місце;
  9. Національний університет біоресурсів і природокористування України – 183 місце;
  10. Львівський національний університет імені Івана Франка – 191 місце.

Відсторонені через відсутність вакцинації педагоги подають численні позови до судів, в яких оскаржують рішення про відсторонення. Проте далеко не всіх вчителів повертають на роботу до школи.

Так, 8 грудня суд Миколаївської області відмовився поновлювати на роботі вчительку. Суддя зазначила, що у випадку обов’язкової вакцинації суспільні інтереси вагоміші, ніж особисті.

Держава, встановивши відсторонення педагогів від виконання обов’язків, які не мають профілактичного щеплення, реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу, в тому числі й самих дітей, – йдеться у повідомленні суду.

Де вчителі вигравали в судах

  • Справа директорки на Закарпатті. У місті Виноградів суд скасував наказ про відсторонення директорки місцевої школи №3 ім. Жігмонда Перені. Суддя повернув керівницю на роботу та зобов’язав компенсувати їй кошти (понад 22 тисячі гривень невиплаченої зарплати та 25 тисяч моральної шкоди).
  • Справа педагогів на Вінниччині та Донеччині. 7 грудня в містах Мирноград (Донецької області) та Липовець (Вінницької області) суди ухвалили скасувати накази про відсторонення та компенсувати зарплату за час вимушеної відсутності педагога на роботі.
  • Справа вчительки на Сумщині. 6 грудня суд Сумської області також постановив відновити вчительку на роботі, як писав 24 канал. Проте суддя задовольнила позов лише частково – не компенсувала зарплату.
  • Справа викладачки у Чернігові. Викладачка хореографії, яку відсторонили від роботи, подала до суду та виграла справу. Також школа має виплатити їй середню зарплату за час відсторонення.
  • На Львівщині суд скасував наказ про відсторонення вчительки математики Ірини Бродик. З 10 січня педагогиня має повернутися на роботу, попри те, що досі нещеплена. Окрім того, школа має виплатити їй зарплату у розмірі 11,2 тисячі гривень.

Цікаво Повзали та збирали гроші: у США спалахнув скандал через незвичний конкурс для вчителів

Додамо, що на Рівненщині досі найбільше педагогів залишаються відстороненими через відсутність вакцинації. Усього в області відсторонено 983 працівники.

Скільки вчителів відсторонено в Рівненщині:

  • у садочках – 160 працівників,
  • у школах – 665 працівників,
  • у профтехах – 18 працівників,
  • у вишах – 122 працівники.

Що відомо про відсторонення вчителів

Учителів, які не хочуть вакцинуватися, відстороняють від роботи, і їм не нараховується стаж та зарплата за цей період. Станом на 3 грудня відстороненими залишалися понад 2 тисячі вчителів.

Коли відсторонені вчителі зможуть повернутися до роботи? Як тільки освітяни вакцинуються або нададуть довідку про протипоказання до щеплень чи довідку про те, що перехворіли, вони зможуть повернутися до роботи.


Скільки вчителів вже вакцинувалися? Станом на 13 грудня дві вакцини отримали понад 594 тисячі (91,07%) працівників шкіл, а принаймні однією дозою щеплено 97% вчителів.

Де вакцинували найбільше вчителів:

  • Дніпропетровська область – 98,2%;
  • Сумська область – 96,9%;
  • Донецька область – 96,5%;
  • Харківська область – 96,4%;
  • Черкаська область – 95,7%.

У Запоріжжі маму попросили не приводити дитину до школи, бо вона не отримає подарунки

Маму першокласниці, яка навчається у школі №103 у Запоріжжі, батьківський комітет попросив не приводити дитину до школи 20 та 24 грудня через "борги". Адже жінка не здала гроші, тож її доньці не передбачені подарунки до свята. Деталі скандалу – читайте за посиланням.

НАЗК запрошує Сергія Шкарлета через порушення в його декларації

Національне агентство по боротьбі з корупцією запрошує кількох чиновників для пояснень про їхні порушення у декларації. Серед них і міністр освіти Сергій Шкарлет, який не пояснив походження деяких коштів. Що приховав міністр – читайте за посиланням.

Учасниця побиття школярок у Запоріжжі подала апеляцію до суду

Учасницю побиття школярок у Запоріжжі, яка завдала найбільше ударів, посадили в СІЗО на 60 днів. Проте дівчина заявила, що не хотіла б перебувати у СІЗО, і подала апеляційну скаргу до суду. Скаргу 16-річної Ксенії не підтримали, тож дівчину залишили за ґратами.

Цікаво, що на засідання суду не прийшов ніхто із її рідних. Це здивувало суддю. "Де батьки? Де мама, де батько? Вони повинні бути тут і лити сльози, просити суд задовольнити скаргу", – спитав він. Деталі інциденту та відео бійки – дивіться у статті.

У Полтаві хлопчик повернувся з садочку з розрізаним язиком

У Полтаві 2-річний вихованець дитячого садочка №34 "Журавлик" повернувся додому з розрізаним язиком. Хлопчику у лікарні наклали п'ять швів. У садочку звинуватили маму, мовляв, дитина травмувалась вдома. Деталі конфлікту – читайте у статті.

В окупованому Донецьку учнів посвячують в "кадетів"

Омбудсмен Людмила Денісова занепокоєна нав’язуванням військового виховання серед дітей на окупованих територіях Донбасу. За її словами, там посилили пропаганду, спрямовану на знищення національної ідентичності українського населення. Днями в школі № 4 у Донецьку відбулась посвята дітей в "кадети". Деталі – читайте тут.

У Дніпрі 4-річна дівчинка втекла з садочка та загубилася

У Дніпрі з дитячого садочка втекла 4-річна вихованиця. Коли її прийшли забирати, то вихователька повідомила, що дитину забрав дідусь. У садочку кажуть, що це сталося через випадковість – там переплутали дітей. Згодом дівчинку знайшли місцеві і повідомили в поліцію.

В Одесі на студента під час занять впала стеля

В аудиторії Одеського училища морського туристичного обслуговування обвалилася стеля під час занять. Постраждав 17-річний студент, його госпіталізували до лікарні з травмою шийного та грудного відділів хребта.


У школі Києва конфлікт через дірявий лінолеум у класі

Батьки учнів 5-Б класу у школі №96, що розташована у Святошинському районі Києва, обурені станом класу, де навчаються їхні діти. Підлога у приміщенні у жахливому стані. У лінолеумі дірки, через що одна дитина вже травмувалася.

До теми Нещасний випадок у школі: роз'яснення, що робити вчителям, директору та батькам

Учні музичної школи в Рівному вчаться у небезпечних умовах

Міська влада Рівного відправила учнів музичної школи №1 імені Миколи Лисенка навчатися гуртожитку, де небезпечні умови – у будівлі холодно та стирчать голі дроти. Справа дійшла до Верховної Ради. Деталі та фото – дивіться у статті.

На Херсонщині школяр цькував однокласників

Булінгом у школі Генічеського району на Херсонщині зацікавилася поліція. З’ясувалося, що там учень знущався з однолітків. Зокрема, семикласник штовхав ровесників, розкидав їхні речі, а одяг обмальовував маркером.

  • Уряд підвищив розмір стипендій для студентів з окупованих територій

Кабінет міністрів України схвалив постанову про збільшення стипендій до 6,5 тисячі гривень для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій. Проте гроші вони отримають лише за час навчання на реінтеграційних курсах з підготовки до вступу до українських вишів.

  • МОН затвердило ще 5 модельних програм для 5 – 9 класів НУШ

Міністерство освіти і науки доповнило перелік рекомендованих модельних навчальних програм для учнів 5 – 9 класів Нової української школи. Зокрема, в переліку є підприємництво та фінансова грамотність (8 – 9 класи), інформатика (5 – 6 класи), досліджуємо історію і суспільство (5 – 6 класи (інтегрований курс), довкілля (5 – 6 класи (інтегрований курс).

Важливо Скільки вчителів пройшли сертифікацію у 2021 та отримають надбавку до зарплати

  • Уряд затвердив порядок організації інклюзивного навчання у коледжах

Уряд затвердив порядок організації інклюзивного навчання в коледжах, який визначає організаційні засади інклюзивного навчання осіб з ООП за всіма формами здобуття освіти. Які умови для навчання мають створити коледжі – читайте у статті.

  • Верховна Рада прийняла зміни до закону про військову освіту

Верховна Рада прийняла зміни до деяких законів України щодо військової освіти та науки. Метою закону є вдосконалення освітнього процесу та наукової і науково-технічної діяльності у військових вишах, підрозділах, наукових установах. Якою є військова освіта в Україні – читайте тут.

  • Рада заборонила плагіат та фальсифікації у шкільних підручниках

Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо вдосконалення навчальної літератури для учнів та вчителів. Зокрема, у підручниках тепер заборонений плагіат та фальсифікації. Як відбуватиметься конкурс – читайте у статті.

Українські виші впровадять курс з IT-підприємництва

МОН та Мінцифри планують навчити 60 тисяч студентів основам IT-бізнесу протягом наступних п'яти років. Для цього в українських вишах запровадять спеціальну програму для студентів будь-яких спеціальностей. Деталі – читайте тут.

До теми Хто в Україні може закривати університети та які виші реорганізували у 2021

МОН оголосило конкурс наукових робіт студентів на тему Революції Гідності

Міністерство освіти та науки до 28 лютого 2022 року приймає заявки на участь у IV Всеукраїнському конкурсі наукових студентських робіт на тему Революції Гідності. Переможці отримають грошові призи. Деталі та вимоги до робіт – у статті.

Українець став найкращим іноземним студентом у Британії

Українець Павло Лейсі став найкращим іноземним студентом Королівської Академії Сухопутних військ у Великій Британії. Його особисто нагородила принцеса Великої Британії Анна особливою відзнакою – міжнародним мечем.