За умов роботи на одному й тому ж підприємстві, зарплати за виконання однакової роботи варіюються в залежності від статі. За даними австрійського дослідження 2021 року, різниця в оплаті праці чоловіків та жінок складає понад 14 відсотків, і це вже кращий показник, ніж за останні кілька років.

Цікаво Ти забагато тринькаєш: чому фінансова грамотність є важливою навичкою для жінок – 5 причин

Деталі дослідження

В межах Дня рівної оплати праці, Спільнота бізнесу та професій жінок (BPW) провела дослідження зарплат на австрійських підприємствах. Вибірку склали 227 компаній і корпорацій різних галузей виробництва та надання послуг, штат працівників яких налічує щонайменше 50 людей.

Середній розрив у розмірі зарплат склав 14,3 відсотка на користь чоловіків. У 2017 році даний показник сягав 19,9 відсотка.

Слід зауважити, що зібрані дані в окремих федеральних землях Австрії суттєво відрізняються. Наприклад, різниця в оплаті праці на одній і тій же посаді за територіальним розміщенням підприємств у федеральних землях:

  • Форарльберг – 47,5 відсотка;
  • Відень – 18,8 відсотка на користь чоловіків.

Чому жінки отримують менше грошей

Причинами нижчої оплати праці жінок на однакових посадах з чоловіками є:

  • часті відгули та відпустки у зв'язку з доглядом за дітьми;
  • упереджене ставлення керівників підприємств;
  • стереотипи, що жінки приносять менше прибутку компаніям, ніж чоловіки;
  • нижчі перспективи розвитку через пізній початок кар'єри.

Однією з найбільших проблем у сфері роботи, на думку фінансових експертів, є репродуктивна функція жіночої статі. Керівники підприємств не завжди готові призначити жінку на високу посаду, оскільки переймаються про те, що вона піде в декретну відпустку і доведеться шукати їй тимчасову заміну.

Окрім цього, жінки отримують не повну зарплатню, коли перебувають на декреті, що й впливає на загальні показники оплати праці.

Цікаво Фінансова грамота для жінок: медіаплатформа запускає безкоштовні курси для домогосподарок

Як забезпечити рівноправну оплату праці

Народна партія Австрії (ÖVP), яка має більшість мандатів в парламенті, планує вжити низки заходів, щоб зменшити розрив, зокрема:

  • популяризувати фінансову грамоту серед жінок, запустивши безкоштовні курси;
  • на законодавчому рівні контролювати конкурси на високі посади підприємств;
  • зобов'язати компанії проводити відкриту та прозору звітність по зарплатах на конкретних посадах;
  • запровадити квоти для жінок на робочі місця в освітній галузі;

Додамо, що у 2017 році уряд Австрії на законодавчому рівні ухвалив рішення про те, що чоловіки на рівних умовах з жінками можуть брати декретні відпустки чи лікарняні по догляду за дітьми.