Дитяча письменниця та керівниця Лабораторії дитячого читання МАН Тетяна Стус вважає, що одна з причин нечитання серед дітей – їхня діджиталізація. Вони сидять в інтернеті, у них там є свої канали здобуття інформації.

До теми Оприлюднили 10 найкращих книжок 2021 року за версією The New York Times

Чому діти не читають

За словами експертки, зараз вони мають від цього мало задоволення. Бо, наприклад, у школі їх примушують це робити. До того ж, проаналізувавши шкільні твори, стає зрозуміло, що для цього покоління вони не актуальні.

Дітям треба дізнаватися щось про дружбу, взаємини з однолітками, підліткам про кохання і взаємини з батьками – а їм пропонують "Кайдашеву сім’ю",
– каже Тетяна Стус.

Які сюжети цікавлять сучасних підлітків

Письменниця впевнена, що це книги про самопізнання, занурення у свій внутрішній світ.

"Коли кожен із нас зверне погляд усередину й побачить там свого внутрішнього підлітка, то згадає, що було тоді цікаво. І це точно не будуть твори Тараса Григоровича", – додає Стус.

За її словами, цим дітям треба знати те, що вони хочуть, до чого в них великий потяг – це теми найближчого рівня. Зокрема, про однолітків, батьків, дружбу, стосунки в школі, стосунки з протилежною статтю. А школа до цього не готова.

Топ-5 книг, які зацікавлять підлітків

Тетяна Стус радить звернути увагу на книжки Володимира Аренєва, бо підлітки дуже люблять фентезі та наукову фантастику.

Нам усім подобаються казки, але з певного віку вони стають занадто простими і продовжуються вже в жанрах фантастики, фентезі, науково-популярної фантастики. Тож книжки цього автора я дуже раджу,
– каже вона.

Друга позиція – для тих підлітків, які хочуть осмислити взаємини "я й подружка", "я й перше кохання", "я й батьки". Тут письменниця радить книжки Олі Купріян, яка дуже тонко й ненав’язливо досліджує ці питання. Вона – та письменниця, яка цікавиться підлітками й правдиво пише про дітей, школу, старшокласників.

Одна зі свіжих книжок – "Кокони" Тетяни Стрижевської. Це книжка для старшокласників, є обмеження “14+”.

Також експертка пригадала книжку Наді Білої "Елл та Ева", яка вийшла цього року. Авторка порушує дуже гострі питання не про абстрактних підлітків, які мріють про мандрівки чи пригоди, а про ось тих, які вчаться в школах.

Й Оксана Лущевська – у неї вийшла книжка "Інший дім", сьогодні дуже важлива. Це переосмислення розлучення батьків, як процес сприймають діти. Оксана з тих авторок, яких дуже варто читати.

Як зацікавити дитину читанням

За словами Тетяни Стус, коли діти ще зовсім маленькі, то читання – це акт комунікації і близькості: ви сидите, обіймаєтесь, закутані ковдрочкою, маєте ритуал перед сном.

У підлітковому віці відбувається сепарація. І батьки, які не дуже усвідомлюють особливості розвитку дитини, бачать холод у стосунках і самі віддаляються. Дуже важливо задуматись, на якому етапі втрачені близькість і взаємна довіра. І спершу спробувати її поновити. Тільки після цього порада взяти до рук книжку може вплинути на дитину,
– каже вона.

Другий варіант для зацікавлення – спільноти дітей. Діти зараз ходять на гуртки, у школу, можна привести дитину в книгарню на якісь літературні заходи, наприклад, на зустріч з автором. Це може спонукати читати книги.

Також раджу поговорити з учителями, щоб створити у класі бібліотеку.

Наприклад, у класі одного сина була традиція: вони всі читали й обговорювали серію "Часодіїв". Вони її проковтнули, що я навіть не зрозуміла, як це сталось. Навіть змагались, хто швидше прочитає й на перерві обговорювали, – розповіла письменниця.

А в її молодшого сина в початковій школі була інша традиція: вчителька раз на тиждень робила урок презентацій. Діти на цей урок приносили книжку, яку прочитали, і розповідали про неї. Такі невеликі традиції, які вчитель може запровадити, дуже важливі.